Uzyskaj bezpłatną wycenę

Wiadomości branżowe

Dom / Wiadomości / Wiadomości branżowe / Jakie kluczowe parametry należy sprawdzić przed wyborem wyłącznika próżniowego?
Newsletter
[#wejście#]

Jakie kluczowe parametry należy sprawdzić przed wyborem wyłącznika próżniowego?

Co wyróżnia wyłącznik próżniowy?

A wyłącznik próżniowy (VCB) przerywa prąd zwarciowy, oddzielając jego styki wewnątrz szczelnego przerywacza próżniowego, gdzie brak cząsteczek gazu oznacza, że łuk powstały pomiędzy stykami gaśnie niemal natychmiast — zazwyczaj w ciągu pierwszego przejścia prądu przez zero po rozdzieleniu styków. W porównaniu do wyłączników olejowych, powietrznych lub SF6, wyłączniki VCB zapewniają szybsze wygaszanie łuku, znacznie dłuższą żywotność elektryczną (zwykle 10 000 lub więcej operacji przy prądzie znamionowym), minimalne wymagania konserwacyjne i brak ryzyka pożaru lub uwolnienia toksycznych gazów. Te zalety sprawiły, że są one dominującym wyborem w przypadku rozdzielnic średniego napięcia w zakresie od 3,6 kV do 40,5 kV, obejmujących zakłady przemysłowe, podstacje dystrybucyjne mediów, budynki komercyjne, zakłady górnicze i instalacje energii odnawialnej.

Pomimo swojej niezawodności, VCB nie są urządzeniami uniwersalnymi. Klasa napięcia, prąd znamionowy, zdolność wyłączania zwarciowego, mechanizm napędowy i specyficzna charakterystyka chronionego obciążenia mają wpływ na to, który wyłącznik będzie odpowiedni dla danego zastosowania. Wybór wyłącznika VCB, który jest za mały w stosunku do poziomu zwarcia, niedopasowany do rodzaju obciążenia lub niekompatybilny z panelem rozdzielnicy, wpłynie negatywnie zarówno na ochronę, jak i żywotność sprzętu. W tym przewodniku omówiono w praktyce każdy krytyczny parametr wyboru.

Krok pierwszy: Potwierdź napięcie systemu i klasę napięcia

Pierwszym i najbardziej podstawowym kryterium wyboru jest maksymalne napięcie znamionowe wyłącznika, które musi być równe lub wyższe od najwyższego napięcia, jakie pojawi się na zaciskach wyłącznika w dowolnych warunkach pracy, łącznie z chwilowymi przepięciami podczas przełączania lub zdarzeń zwarciowych. VCB są produkowane w standardowych klasach napięcia określonych w normach IEC 62271-100 i ANSI/IEEE C37.04. Typowe klasy obejmują 7,2 kV, 12 kV, 17,5 kV, 24 kV i 40,5 kV do zastosowań średniego napięcia.

Nie należy wybierać wyłącznika o parametrach znamionowych dokładnie odpowiadających napięciu znamionowemu systemu. System dystrybucyjny 6,6 kV powinien wykorzystywać wyłącznik o napięciu znamionowym 7,2 kV, a system 11 kV wymaga wyłącznika klasy 12 kV, ponieważ maksymalne napięcie znamionowe uwzględnia tolerancje napięcia systemu i przejściowe przepięcia. Równie ważne jest znamionowe napięcie wytrzymywane o częstotliwości sieciowej i znamionowe napięcie wytrzymywane udaru piorunowego (BIL), które potwierdzają, że wyłącznik może wytrzymać naprężenia dielektryczne powodowane przez uderzenia pioruna i przepięcia przełączające w podłączonej sieci.

Krok drugi: Określ znamionowy prąd normalny

Znamionowy prąd normalny to prąd ciągły, jaki wyłącznik może przewodzić przez czas nieokreślony, nie przekraczając limitów temperaturowych styków, przewodów i zacisków. Wartość ta musi być dostosowana do maksymalnego ciągłego prądu obciążenia chronionego obwodu, z zachowaniem odpowiedniego marginesu bezpieczeństwa. Standardowe prądy znamionowe dla VCB średniego napięcia wynoszą 630 A, 1250 A, 1600 A, 2000 A, 2500 A i 3150 A.

Obliczając wymagany prąd znamionowy, należy uwzględnić prąd pełnego obciążenia największego chronionego silnika lub transformatora oraz wszelkie dodatkowe obciążenia na tym samym polu zasilającym. W przypadku obwodów transformatorowych należy stosować prąd pełnego obciążenia transformatora przy napięciu pierwotnym, a nie samą wartość kVA z tabliczki znamionowej. W przypadku zasilaczy silnikowych należy uwzględnić współczynnik serwisowy i potencjalny przyszły wzrost obciążenia. Wybór prądu znamionowego o co najmniej 20–25% zapasu powyżej obliczonego maksymalnego prądu obciążenia jest dobrą praktyką i pozwala uniknąć uciążliwego starzenia termicznego styków wyłącznika w całym okresie jego użytkowania.

VD4 12kV Medium-Voltage Indoor Vacuum Circuit Breaker, 630A–1250A

Krok trzeci: Dopasuj zdolność wyłączania zwarcia do poziomu zwarcia

Zdolność wyłączania zwarciowego (nazywana także znamionowym prądem wyłączalnym zwarciowym lub Isc) jest prawdopodobnie najważniejszym parametrem bezpieczeństwa przy wyborze VCB. Określa maksymalny spodziewany prąd zwarciowy, jaki wyłącznik może bezpiecznie przerwać bez uszkodzenia przerywacza lub utraty szczelności. Jeżeli rzeczywisty poziom zwarcia w miejscu instalacji przekracza znamionową zdolność wyłączania wyłącznika, wyłącznik może nie przerwać zwarcia, co może skutkować utrzymującym się łukiem elektrycznym, eksplozją komory próżniowej i potencjalnie katastrofalnym uszkodzeniem rozdzielnicy i podłączonego sprzętu.

Spodziewany prąd zwarciowy w dowolnym punkcie sieci należy obliczyć na podstawie badania zwarcia, biorąc pod uwagę impedancję źródła zasilania, impedancję wszystkich transformatorów i kabli między źródłem a wyłącznikiem oraz udział wszelkich lokalnych generatorów lub dużych silników. Typowe znamionowe prądy wyłączeniowe dla wyłączników różnicowoprądowych średniego napięcia wynoszą 16 kA, 20 kA, 25 kA, 31,5 kA i 40 kA (symetryczna wartość skuteczna). Zawsze wybieraj wyłącznik, którego znamionowy prąd wyłączalny przekracza obliczony spodziewany prąd zwarciowy w punkcie instalacji, uwzględniając przyszłe scenariusze wzmocnienia sieci, które mogą zwiększyć poziom zwarcia.

Ściśle powiązany jest znamionowy krótkotrwały prąd wytrzymywany (Ik), który jest prądem zwarciowym, jaki wyłącznik może przewodzić przez określony czas (zwykle 1 lub 3 sekundy) bez uszkodzeń. Parametr ten dotyczy wyłączników sekcji szyn i sprzęgów szynowych, które mogą przewodzić prąd zwarciowy, gdy działa zabezpieczenie przed wyłącznikiem.

Krok czwarty: Zrozum typ obciążenia i jego wpływ na wybór

Charakter obciążenia podłączonego do obwodu znacząco wpływa na wybór VCB, ponieważ różne typy obciążenia wywierają różne naprężenia na komorę próżniową podczas przełączania.

Obciążenia silnika

Przełączanie silników średniego napięcia jest jednym z najbardziej wymagających zastosowań VCB. W momencie załączenia zasilania silnik pobiera prąd rozruchowy 6–8 razy większy niż prąd pełnego obciążenia. Co ważniejsze, gdy pracujący silnik jest wyłączony, zanikające pole magnetyczne generuje skok napięcia znany jako przepięcie przerywające lub przejściowy stan przejściowy przerywający prąd. VCB wybrane do przełączania silników muszą mieć niski poziom prądu przerywającego — zwykle poniżej 5 A — aby zminimalizować te przepięcia. Wielu producentów oferuje wyłączniki VCB specjalnie przystosowane do częstego przełączania silników (klasa M2 zgodnie z IEC 62271-100), o wytrzymałości wynoszącej 10 000 lub więcej operacji bez obciążenia i 2000 lub więcej operacji przełączania przy pełnym obciążeniu. Ograniczniki przepięć lub obwody tłumiące RC są również powszechnie stosowane po stronie obciążenia wyłączników silnikowych VCB jako dodatkowy środek ochrony przed przepięciem.

Obciążenia baterii transformatorów i kondensatorów

Transformatory zasilające generują prądy rozruchowe z dużym offsetem prądu stałego, które mogą osiągnąć 8–12-krotność prądu znamionowego transformatora przez kilka cykli. VCB musi być w stanie wytrzymać ten rozruch bez niepożądanego wyłączenia, jeśli chwilowe zabezpieczenie nadprądowe jest ustawione zbyt czuło. Przełączanie baterii kondensatorów stwarza inny problem: początkowy rozruch jest stanem przejściowym o niezwykle wysokiej częstotliwości, który obciąża dielektrycznie przerywacz próżniowy. Do pracy z baterią kondensatorów należy wybrać VCB z wartością znamionową przełączania kondensatorów back-to-back, która określa zarówno szczytowy prąd rozruchowy, jak i jego częstotliwość, potwierdzając, że przerywacz może wytrzymać przerwanie prądu pojemnościowego bez ponownego zadziałania.

Krok piąty: Wybierz odpowiedni mechanizm operacyjny

Mechanizm napędowy magazynuje i uwalnia energię potrzebną do otwierania i zamykania styków wyłącznika z prędkością i siłą wystarczającą do uzyskania niezawodnego przerwania łuku i docisku styku. Dwa dominujące typy mechanizmów we współczesnych VCB to mechanizmy z naładowaniem sprężynowym i mechanizmy z siłownikiem magnetycznym (magnesem trwałym).

  • Mechanizmy sprężynowe magazynować energię w mechanicznej sprężynie, która jest ładowana przez silnik elektryczny lub ręcznie. Są wytrzymałe, sprawdzone przez dziesięciolecia eksploatacji i mogą wykonywać operację zamykania i otwierania (CO) za pomocą napiętej sprężyny nawet po utracie zasilania pomocniczego. Stanowią standardowy wybór w większości zastosowań użyteczności publicznej i przemysłowych.
  • Mechanizmy siłownika z magnesem trwałym (PMA). używaj siły elektromagnetycznej z impulsu cewki do otwierania i zamykania styków, przy czym magnes trwały utrzymuje styki w pozycji bez ciągłego zasilania. PMA mają znacznie mniej ruchomych części niż mechanizmy sprężynowe, oferując bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną (do 50 000 operacji), wyjątkowo szybkie i stałe czasy pracy oraz praktycznie brak wymagań dotyczących smarowania i regulacji. Są preferowanym wyborem w zastosowaniach wymagających dużej liczby cykli, takich jak częste przełączanie silników, ponowne zamykanie i automatyzacja inteligentnych sieci.

Pomocnicze napięcie zasilania mechanizmu napędowego (zwykle 110 V DC, 220 V DC lub 230 V AC) musi odpowiadać dostępnemu napięciu zasilania sterującego w tablicy rozdzielczej. Sprawdź to na etapie specyfikacji, aby uniknąć kosztownych modernizacji.

Najważniejsze parametry wyboru w skrócie

Poniższa tabela podsumowuje główne parametry wyboru i pytania, na które każdy z nich odpowiada podczas procesu specyfikacji:

Parametr Wartości standardowe Kluczowe pytanie
Napięcie znamionowe 7,2 / 12 / 17,5 / 24 / 40,5 kV Czy przekracza najwyższe napięcie systemowe, łącznie z stanami przejściowymi?
Znamionowy prąd normalny 630 / 1250 / 1600 / 2000 / 3150 A. Czy obejmuje maksymalne obciążenie ciągłe z marginesem?
Prąd wyłączający zwarcie 16 / 20 / 25 / 31,5 / 40 kA Czy przekracza on przewidywany poziom usterek w miejscu instalacji?
Klasa wytrzymałości mechanicznej M1 (2000 operacji) / M2 (10 000 operacji) Czy odpowiada oczekiwanej częstotliwości przełączania aplikacji?
Klasa wytrzymałości elektrycznej E1/E2/E3 Ile operacji przełączania prądu przy pełnym obciążeniu jest wymaganych?
Mechanizm operacyjny Sprężyna / magnes trwały Czy odpowiada napięciu sterującemu i cyklowi pracy instalacji?

Zgodność ze standardami i kompatybilność paneli

VCB nie działa w izolacji — jest zintegrowany z panelem rozdzielnicy (wewnątrz lub na zewnątrz, stacjonarnym lub wysuwnym), który sam musi spełniać odpowiednie normy dla kraju i sektora instalacji. Wyłącznik musi być zgodny wymiarowo i elektrycznie z panelem, z odpowiednią geometrią połączenia pierwotnego, układem zacisków wtórnych oraz wymiarami regału lub wózka wysuwnego. IEC 62271-100 to podstawowa norma międzynarodowa regulująca badania typu i charakterystyki znamionowe wyłączników prądu przemiennego. W Ameryce Północnej normy ANSI/IEEE C37.04, C37.06 i C37.09 regulują parametry znamionowe i testowanie wyłączników wysokiego napięcia.

Zawsze żądaj od producenta certyfikatów badania typu potwierdzających, że konkretny model wyłącznika został przetestowany zgodnie z obowiązującymi normami w akredytowanym niezależnym laboratorium. Sprawdź, czy napięcie testowe, prąd i zdolność wyłączania są zgodne lub przekraczają wymagania aplikacji — a nie tylko zgodność danych znamionowych z tabliczki znamionowej. W przypadku projektów związanych z infrastrukturą krytyczną, użyteczności publicznej lub projektów eksportowych należy potwierdzić, że wyłącznik i jego panel rozdzielnicy posiadają certyfikaty wymagane zgodnie ze specyfikacją użytkownika końcowego, takie jak raporty z testów KEMA, CESI lub CPRI. VCB wybrany ze szczególną dbałością o te parametry będzie niezawodnie chronić Twoją sieć przez 25 do 30 lat przy minimalnej interwencji.